Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargoda

Telefon
+90 212 514 28 28
0Ürün(ler)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Product was successfully added to your shopping cart.

Mehmet Doğru

    

1938 yılında Konya’da dünyaya geldi. Konya İmam Hatip Okulu’ndan 1958 yılında mezun oldu. Aralarında Hacı Veyiszade’nin de bulunduğu Konya’nın önemli ilim adamlarından ders alma imkanı buldu. İmam Hatip Okulu Mezunları Derneği’nin kuruluşunda bulundu.

İslâm’ın İlk Emri: OKU mecmuasını yayınlayanlar arasında yer aldı. Yedek Subay’lığının ardından İstanbul’a geldi. 1964 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. İstanbul’daki öğrenciliği sırasında aynı mecmuanın baskı işlerini takip etti. Konya İl Halk Kütüphanesi Yusufağa Kitaplığı’nda kütüphanecilik, İzmir Merkez Vaizliği, İstanbul Bakırköy ve Eminönü Merkez Vaizliği görevlerinde bulundu. Bu dönemde çeşitli okullarda din dersleri öğretmenliği de yaptı.

1982-1993 yılları arasında Eminönü Müftüsü olarak görev yaptı ve bu görevdeyken emekli oldu. Din dersi kitapları yazdı ve yayınladı. Muhtasar Rûhul Beyân Tefsîri’ni Türkçeye kazandırma çalışmasını organize etti, redaktörlüğünü ve editörlüğünü yürüttü. On cilt halinde yayınladı. 1960’larda ortaklarıyla İrfan Yayınevi’ni kurarak İzmir Şubesinin başına geçti. 1974’te Damla Yayınevi’ni ortağı Halit Güler ile kurdu.

Emekli olduktan sonra Damla Yayınevi’nin başına geçti. Damla Yayınevi’nin ilk yayını bir çocuk kitabıydı. Çocuk kitabı yayıncılığına ayrı bir önem verdi. Türkiye’nin ilk çocuk yayıncılarından biri oldu. Halen iki oğlu ile birlikte yayın faaliyetlerine devam etmektedir. Beş çocuk babasıdır.