Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargoda

Telefon
+90 212 514 28 28
0Ürün(ler)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Product was successfully added to your shopping cart.

Edith Nesbit

    
Edith Nesbit, dünya edebiyatında kendisinden “ilk modern çocuk kitabı yazarı” olarak söz ettiren, önemli bir yazardır. Gerçekçi kurgu türündeki eserlerinin yanı sıra fantastik çocuk kitabı türünde, dünya edebiyatında ilk niteliğinde eserler üretmesi bu unvanı elde etmesinde etkilidir. Bir asır önce kaleme aldığı eserleri, çağımızda Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling gibi önemli yazarlara esin kaynağı olmuştur.
 
Yazar,1858 yılında Londra’da dünyaya geldi. Bir okul müdürü olan babasını henüz dört yaşında gelmeden kaybetti. Küçük kız kardeşinin hastalığı nedeniyle ailesi Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere’nin çeşitli şehirlerinde ikamet etmek zorunda kaldı. Bu sırada üç yıl boyunca yaşadıkları Halstead Hall’de erkek kardeşiyle birlikte çevresinde özgürce koşarak oynadıkları demiryolu, ileride ona Demiryolu Çocukları’nı kaleme alması için ilham verecekti.
Babasının yokluğu ve maddi sıkıntılara rağmen annesi, Edith’in Fransa ve Almanya’da eğitim görmesini temin etti. Yazar, 1880 yılında evlendi, üç çocuk dünyaya getirdi. Edebiyata dair kabiliyeti ve çalışmaları profesyonel bir yazar olma yolunu açtı. Yetişkinlere yönelik kaleme aldığı eserlerden ziyade çocuklar için ürettiği eserlerle ün kazandı. 
 
1924’de hayata veda eden yazar, ardında çocuklara yönelik roman, şiir, hikâye gibi farklı türlerde 60’dan fazla eser bıraktı. Bastable Ailesi Çocukları serisinde yer alan Hazine Avcıları (The Treasure Seekers), Söz Uslu Olacağız (The Wouldbegoods), Yeni Hazine Avcıları (The New Treasure Seekers), gerçekçi türdeki başlıca eserlerindendir. Fantastik türdeki önemli eserleri arasında, Türkçe’ye çeşitli isimlerle çevrilen, Beş Çocuk ve O (Five Children and It), Anka Kuşu ve Halı (The Phoenix and Carpet) gelir.