Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargoda

Telefon
+90 212 514 28 28
0Ürün(ler)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Product was successfully added to your shopping cart.

Candemir Doğan (Doç. Dr. )

    

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde 1957 yılında doğdu. 1974 yılında Kahramanmaraş İmam-Hatip Lisesi ve Kahramanmaraş Liesinden mezun oldu. Doğu medreselerinde kalasik usulde Arapça eğitimi aldı. 1980 yılında Ankara ‎Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslâm Edebiyatı Anabilim Dalında Ahmed-i Sipehsalar’ın “Menâkıb-ı Hazret-i Mevlâna Celaleddîn-i Rumî” mezuniyet tezini Dr. Esat Coşan’ın danışmanlığında hazırlayarak bitirdi.

Mezuniyetiyle birlikte Manisa Kula İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni, Amasya Merzifon Lisesi Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni olarak çalıştı. Sonra Arapça Öğretmeni olarak atandığı Milli Eğitim Bakanlığı Ankara Devlet Memurları Yabancı Diller Eğitim Merkezinde yurtdışında görev alacak kamu personeli ve İmam-Hatip Liseleri Arapça öğretmenlerine 11 yıl Arapça öğretti. “Muhammed Abdulhalim Abdullah’ta Kısa Hikâyecilik” Yüksek Lisan tezini 1991 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Doç. Dr. İbrahim Sarmış’ın danışmanlığında tamamladı. “Yabancılara Arapça Öğretimi Esasları ve Öğretim Metotlarının İncelenmesi” Doktora teziyle aynı üniversitede Doç. Dr. İsamil Hakkı Sezer’in danışmanlığında 1996 yılında tamamladı.

Tunus Üniversitesi Burgiba Yaşayan Diller Enstitüsü “Özel Burgiba Arapça Öğretim Metot ve ‎Teknikleri”, ‎Su’ûdî Arabistan Kral Su’ûd Üniversitesi Yabancılara Arapça Öğretim Enstitüsü, Yabancılara Arapça Öğretim Metot ve ‎Teknikleri”, ‎İmam Muhammedb. Su’ûd İslâm Üniversitesi Yabancılara Arapça Öğretim Enstitüsü, Arapça Öğretim Metot ve ‎Teknikleri, Ümmü’l-Kurâ Üniversitesi Yabancılara Arapça Öğretim Metot ve ‎Teknikler, Medine İslâm Üniversitesi ‎Arap Dili ve Edebiyatı Fakültesi Yabancılara Arapça Öğretim Şubesi, Arapça Öğretim Metot ve ‎Teknikleri, ‎Ürdün Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dil Merkezi Arapça Öğretim Metot ve ‎Teknikleri, ‎Yermük Üniversitesi Dil Merkezi Arapça Öğretim Metot ve ‎Teknikleri, Mehmet Zihni Efendi ile İbrahim Efendi’nin geliştirdikleri “Yeni Arapça Öğretim Metodu”, İbn Haldun’un Arapça Öğretim Görüşü ile Çağdaş Arapça Öğretim Yöntemlerinin Karşılaştırılması gibi günümüzde Arapça öğretimi alanında önem arzeden kurumların Arapça öğretim yöntemlerini yerinde inceledi.

Arapçanın yabancı dil olarak öğretiyle ilgili bilimsel gelişmeleri izledi.‎ Eğitimin her kademesinde görev alarak öğretim yöntemlerini uygulama becerilerini geliştirdi. Manisa Kula Ağır Ceza Hapishanesi, Amasya Merzifon Hapishanesi Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, Vatandaşlık Bilgisi Dersleri Öğretmenliği, Amasya Merzifon Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, yetişkinlere Arapça Öğretmenliği, Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı, Zonguldak, Düzce ve Kahramanmaraş’ta Din kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni Hazırlama Seminerlerinde öğretmen eğitmenliği yaptı.

MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı, Yine Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı, Elâzığ, Balıkesir ve Kayseri’de Arapça Öğretim Metot ve Dil Becerilerini Geliştirme seminerlerinde Arapça öğretmenleri eğitmenliği yaptı. 1 Mısır’da Kahire Türk Büyükelçiliği yönetiminde açılan Türkçe Öğretim Merkezi’nde Arap Öğrencilere Türkçe Öğretmenliği, Ezher Üniversitesi Diller ve Çeviri Fakültesi Türkçe Anabilim Dalı, Ayn Şhams Üniversitesi, Diller Fakültesi Doğu ve İslâm Araştırmaları Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Hilvan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Araştırmaları Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dallarında Misafir Öğretim Üyeliği yaptı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat ve Edebiyat Fakültelerinin Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Temel İslam Bilimleri Bölümü Arap Dili ve Belegati Anabilim Dalı, Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı ve İslami İlimler Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Arap Dili ve Belegati Anabilim Dalllarında Öğretim Üyeliği yaptı. Altı dil bilen Candemir Doğan, bu güne kadar Türkiyede aktif olan üç Arapça öğretmenliği bölümünün ikisinin kurucu başkanlığını yaptı.

Çalışma hayatı boyunca pek çok idari görevler ve idari yardımcılık, yönetim kurulu, fakülte kurulu üyelikleri, senatörlük, konsey ve komisyon üyelikleri yaptı. Başarılı bulunan çalışmaları nedeniyle ödüller verildi.