Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargoda

Telefon
+90 212 514 28 28
0Ürün(ler)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Product was successfully added to your shopping cart.

Ali Yardım (Prof. Dr.)

    

1939 yılında Alanya – Oba Köyü’nde doğdu. 1944 yılında başladığı öğrenim hayatını, 1965’de İstanbul Yüksek islâm Enstitüsü’nden mezun olarak tamamladı. İki yıl orta öğretimde öğretmenlik yaptıktan sonra 1967 yılında yüksek öğretime geçti. Daha sonra Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü İzmir Yüksek İslâm Enstitüsü ve Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde görev aldı. 1984’de Doktor, 1987’ Doçent ve 1993’de Profesör oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Hadîs Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak, Fakültenin Araştırma Teknikleri, Paleografi ve Epigrafi, El Yazması Eserlerin Analizi ve Diploma Çalışması derslerini de okuttu. Ayrıca, Yüksek Lisans ve Doktora seviyesinde uzmanlık alanı ile ilgili dersleri de yönetti.

Prof. Dr. Ali Yardım’ın; Hadîs I-II üniversite ders kitabı dışında, Peygamberimiz’in Şemâili, İslâmda Eğitim Öğretim Tarihi (tercüme), Şihabül Ahbar Tecümesi (Özlü Hadisler), İslamda Altın Yüzük Kullanımı, Ashâb Bilgisinin Kaynakları ve Tirmizî’nin Tesmiyetü Ashâb’in-Nebî’si (edisyon kritik), Temel Kültür Müesseselerimizden Dârulhadîsler adlı kitapları ile, İsmir Millî Kütüphânesi Yazma Eserler Kataloğu (I-IV), Alanya Kitabeleri, Amasya Kaya Kitabesi, Amasya Burmalı Minare Camii Kitabeleri yanında, bir kısmı yayınlanmış, bir kısmı da yayına hazırlanmakta olan Araştırma Projesi, makâle ve tebliğ türünden çalışmaları bulunmaktadır.

Üç erkek evlâdı olan Prof. Dr. Ali Yardım’ın; Arapça vukûfu, Klâsik Türkçeye âşinalığı, Fransızca ve Farsça ile de ünsiyeti vardır. 2 Ocak 2006 günü İzmir’de âlemi cemâle yansıyan Prof. Dr. Ali Yardım, tam bir düğün (şeb’i arûz) coşkusu ile İzmir İlahiyat Fakültesi’nde yapılan törenden sonra Alanya’nın Oba köyünde toprağa verildi. Ruhu şâd mekanı cennet olsun