Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargoda

Telefon
+90 212 514 28 28
0Ürün(ler)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Product was successfully added to your shopping cart.

Ahmet Şahin

    

 NEYZEN AHMED ŞAHİN 1964’te İstanbul’da doğdu. Nüfusu Isparta, Yalvaç ilçesi Sücüllü kasabasındadır. Ailesinin Konya’ya yerleşmesi münasebetiyle ilk, orta ve lise tahsilini Konya’da yaptı.1982’de Konya
İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi. Musiki çalışmalarına İmam-Hatip Lisesi’nde meslek dersleri ve musiki hocası merhum Zekâî Kaplan ile başlayıp Konya Büyük şehir Belediyesi Klasik Türk Musikisi Topluluğu’nda
sürdürdü. Topluluğun sanat yönetmeni Neyzen M.Sadreddin Özçimi ile ney çalışmalarına başladı. 

1983’te İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın Temel Bilimler Bölümü’ne girdi. Burada Neyzen Niyâzî Sayın’ın talebesi oldu. Nazariyatta Yavuz Özüstün, icrada Alâeddîn Yavaşça ve merhum Bekir Sıtkı Sezgin’den feyzaldı. 

1986–1988 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak İstanbul, Güzelyalı Fındıkpınar Camisi’nde İmam-Hatiplik yaptı. 1988’de TRT İzmir Radyosu’na ney sanatkârı olarak girdi. 1991’de TRT İstanbul Radyosu’na geçti.

Dinî Musiki alanında bazı kaset ve CD çalışmaları ile Kuranı kerim ve beşvaktin değişik makamlarda icra
edildiği ezan ( ve müezzinlik, tespih duaları, teravih tertibi ) kasetleri bulunan Şahin, yurt içinde birçok konsere katıldı. Yurt dışında Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, İsveç, Bosna-Hersek, İspanya, Kudüs, Malezya, Güney Kore’de çeşitli topluluklarla Klasik Türk Musikisi, Mevlevi Musikisi ve Dinî Türk Musikisi konserleri ne iş tirak etti. 

1996 Şubatında Kudüs’te düzenlenen Kudüs Dinî Müzikler Festivali’ne Necdet Yaşar, Sadreddin Özçimi ve Derya Türkan’la birlikte katıldı.

Haziran 2000’de Japonya’da yapılan Tokyo Camisi’nin açılışında başta Neyzen Sadreddin Özçimi olmak üzere arkadaşları ile dinî musiki icra ettiler. Ney icrasındaki çalışmalarına, Tamburi Cemil Bey'den intikaleden Türk Musikisi icra anlayışı ile ve hocası Niyâzî Sayın’ın üslubu ile devam etmeye gayret etmektedir. 

Görevine halen TRT İstanbul Radyosu’nda devameden Şahin, evli ve Mustafa Said, Muhammed Alparslan ve Şūle adlarında üç evlat babasıdır.